Smart Money — niewidzialna ręka rynku

Handel z użyciem poziomów wsparcia/oporu jest jedną z najpopularniejszych strategii, bez względu na rynek, na którym działają traderzy detaliczni. Niemal żaden z nich nie potrafi jednak wytłumaczyć, dlaczego wspomniane poziomy mają działać, ani czym są.

Gra o sumie zerowej

Załóżmy, że gra na giełdzie jest grą o sumie zerowej, w której Twój zysk jest czyjąś stratą (w rzeczywistości, ze względu na prowizje i spread, giełda jest grą o sumie ujemnej). Otwierasz wykres, kreślisz arbitralnie linię wsparcia, otwierasz pozycję długą i zarabiasz.

Pytanie brzmi:

“Jeśli Ty zarabiasz, to czyim kosztem?”.

Naturalnie należałoby uznać, że kosztem osób, które nie znają pojęcia wsparcia/oporu, prawda? Prawda jest jednak taka, że koncepcja linii, od których odbija się kurs, jest pierwszym, na co natkną się osoby z zerowym doświadczeniem, jeśli tylko zechcą grać na giełdzie. Ze względu na to, z dużym prawdopodobieństwem można strzelić, że strategię opartą o wsparcie/opór zna 99.9% z nich, a to z kolei oznacza, że zarabiać powinien niemal każdy.

W rzeczywistości ponad 95% uczestników rynku, nigdy nie dowie się jak zarabiać na giełdzie i nigdy nie wyjdzie na plus.

Smart money, czyli rekiny giełdy

Wyobraź sobie, że masz rozegrać partię z mistrzem świata w szachach, nie tylko mając niewielkie pojęcie o samej grze, ale w okolicznościach, w których ten będzie miał szczegółową wiedzę na temat tego, jaki ruch i kiedy wykonasz. Właśnie tak wygląda rywalizacja tzw. smart money, czyli ogółu instytucji finansowych mających realny wpływ na cenę, z przeciętnym traderem detalicznym.

Rynek oczami tłumu.

Na grafice powyżej oznaczono miejsca, które statystycznemu inwestorowi z przeciętną wiedzą, korzystającego z podstawowej aplikacji do giełdy, jawią się jako świetne okazje do otwarcia pozycji. Właściwie przedstawione analizy giełdowe oparte są na koncepcji testowania poziomów wsparcia i oporu.

RT-SS – Resistance Test — Sell Signal

Kluczowym poziomem cenowym jest tutaj SR oznaczony żółtym prostokątem. Ze względu na namnożenie zleceń i późniejszy, agresywny spadek, trader detaliczny widzi w nim obszar strategiczny, który prawdopodobnie będzie się bronił w przyszłości. Z tego powodu, kiedy cena w końcu powróciła do niego, dając oznaki słabości kupujących i odrzucając wyższe ceny, trader detaliczny uznał za pewne, że jest to wiarygodny obszar oporu. Z tego powodu, czerwonymi prostokątami oznaczono trzy okazje do wejścia podczas kontynuacji trendu spadkowego – RT-SS.

ST-BS – Support Test – Buy Signal

Kiedy cena, wbrew przewidywaniom osób otwierających wcześniej pozycje krótkie na spadek, wybija ponad poziom oporu SR, po czym wspiera się na nim, sprawiając wrażenie przełamania i przyszłej hossy, traderzy detaliczni uznają sytuację za idealną okazję do kupna – ST-BS.

RT-SS Resistance Test-Sell Signal (II)

Po fałszywym wybiciu cena zawraca za linię wsparcia, ponownie zmieniając ją w obszar oporu, co odbierane jest jako wyraźna słabość kupujących.

Sprzedający jeszcze raz widzą na rynku spory potencjał do dalszych spadków, przez co otwierają pozycje krótkie – RT-SS.

ST-BS Support Test – Buy Signal (II)

Cena zdaje się znajdować wsparcie na pomniejszym poziomie, oznaczonym kolorem żółtym. Dodatkowym potwierdzeniem sygnału do wzrostu jest jednoczesny test okolic linii trendu.

Traderzy, którzy w tym miejscu złożyli swoje zlecenia KUP, mieli szansę zrealizować transakcję z zyskiem. Większość z nich najprawdopodobniej jednak pozostanie na rynku, licząc na dalsze wzrosty, ze względu na następny sygnał wsparcia, przy którym kolejni uczestnicy masowo wchodzą w rynek, oczekując wzrostów – dokładnie tak, jak w przypadku pierwszego, fałszywego wybicia ponad kluczowy poziom.

Rynek oczami instytucji finansowych

SH – Stop Hunt.

Banki na giełdzie dobrze wiedzą, że najważniejszym poziomem na wykresie będzie oznaczony kolorem żółtym prostokąt, ponieważ tłum widzi w nim obszar oporu. Po powrocie w ten rejon, jak przewidywano, pojawiają się sprzedający, więc Smart Money chwilowo winduje kurs (długi cień), realizując ustawione tam zlecenia STOP LOSS oraz łapiąc w pułapkę kilku kupujących.

SA – Sellers Active.

Ze względu na odrzucenie linii oporu, na rynku pojawia się coraz więcej sprzedających – obszar ten oznaczono białym prostokątem.

SA-SH + BT Sellers Active-Stop Hunt + Buyers Trapped

Powyżej poziomu oporu leżą spore pieniądze ze zleceń STOP LOSS tych, którzy zdecydowali się otworzyć pozycje krótkie podczas fazy SA. Instytucje pchają kurs w tamtym kierunku, masowo zamykając ze stratą ich pozycje – SA-SH (jednocześnie realizując swoje zlecenia na spadek) oraz zastawiają pułapkę na kupujących, którzy liczą na wzrost.

BT-SH – Buyers Trapped – Stop Hunt

Zlecenia STOP LOSS schwytanych w zasadzkę kupujących zostają zrealizowane – tym samym, Smart Money gromadzi kolejne pozycje SELL.

ST – Sellers Trapped

Przy poziomie oporu, do gry kolejny raz wchodzą pozycje krótkie, z nadzieją na reakcję i wyprzedaż.

ST-SH – Sellers Trapped-Stop Hunt

Stop lossy sprzedających z obszaru ST zostają zrealizowane. Najprawdopodobniej, Smart Money, windując kurs, korzysta z nich jako z krótkoterminowych zleceń take profit.

BT – Buyers Trapped (II)

Ostatni etap realizacji zleceń SELL po najlepszych cenach. Instytucje odsprzedają kupującym swoje pozycje, jednocześnie łapiąc ich w kolejną z rzędu pułapkę.

BT-SH Buyers Trapped-Stop Hunt

Sekwencję przemyślanych ruchów kończy zepchnięcie kursu w dół i rozpoczęcie nowego trendu. Z pomocą wszystkich tych zabiegów, traderzy instytucjonalni, manipulujący ruchy giełdy, zdążyli otworzyć potężne pozycje krótkie, które później zrealizują z zyskiem. Na tym przykładzie wyjaśniłem Ci, że jeśli chcesz handlować na giełdzie, potrzebujesz dogłębnego zrozumienia logiki stojącej za zachowaniem ceny.

Nie zastąpią go ani cudowne strategie, ani bardziej zaawansowane platformy giełdowe.